Rekrutacja 2021/2022 Zasady rekrutacji czytaj...

 5 PROFILI DO WYBORU - WYBIERZ SWÓJ 

Wielkopolska Noc Naukowców 2021

Wielkopolska Noc Naukowców 2021

24 września  poznańskie uczelnie wyższe i ośrodki naukowe zorganizowały Noc Naukowców 2021 pt. „SOS dla Ziemi”. Realizując motto  imprezy „ W nauce nadzieja”, naukowcy pokazali, jak nauka i i oni sami mogą uratować naszą planetę.

Mimo tego, że znaczna część prelekcji z różnych dziedzin odbyła się on-line, to i tak można było poczuć klimat stacjonarnych wykładów, a to wszystko za sprawą sympatycznych i błyskotliwych prowadzących, którzy w prosty sposób tłumaczyli zawiłe zagadnienia. Dzięki uprzejmości m.in. Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu czy Instytutu Genetyki Człowieka PAN, widzowie mogli chłonąć wiedzę z wykładów, związaną z szeroko pojętą ekologią, która przystosowana była do różnych grup wiekowych.

Misja nauki – globalne ocieplenie

Żyjemy w takich czasach, w których ekologiczny aspekt naszej egzystencji stał się ważniejszy niż kiedykolwiek. Naukowcy twierdzą zgodnie, że ocieplenie klimatu trwające przez ostatnie 150 lat jest wywołane m.in. przez narastającą emisję gazów cieplarnianych: ditlenku węgla, metanu, freonów, podtlenku azotu i pary wodnej. Uświadamianie ludzi na temat globalnego ocieplenia i zrównoważonego rozwoju, może uratować Ziemię przed drastycznym skokiem temperatur jeszcze w pierwszej połowie XXI wieku. Noc Naukowców, która odbyła się 24 września 2021 r., nie pominęła tego, jakże ważnego, zagadnienia.

Filmy, które miałam okazję obejrzeć, były udostępnione na platformie YouTube i dotyczyły przede wszystkim biologicznego podejścia do spraw ekologicznych. W filmach tych pojawiły się bardzo trafne oraz aktualne spostrzeżenia np. „Czy łatwo roślinom żyć w mieście?”. Jeden z wykładowców prof. dr hab. Tomasz Kleiber przedstawiał przykłady antropopresji pogarszającej warunki wzrostu roślin w aglomeracji miejskiej, np. stosowanie NaCl podczas mroźnych zim czy uwalnianie do atmosfery pyłów alkalizujących. Myślę jednak, że każdy z nas może sam stwierdzić, że rośliny ulokowane w mieście nie mają przystępnych warunków, dlatego tak istotną sprawą jest ich pielęgnacja. Prof. Kleiber mówił z wielką pasją na temat zieleni na zurbanizowanych terenach i, jak sądzę, chciał tym samym przestrzec nas przed zabetonowywaniem naszego otoczenia.

Na przekór wszystkim fałszywym informacjom, które bombardują nas w Internecie, dr Michał Kosakowski przygotował wykład „Dlaczego nie wierzymy w globalne ocieplenie?”. Rozwiewa tam wiele aspektów poruszanych na forach internetowych, niekoniecznie zgodnych z naukową prawdą. Podaje też wiele ciekawych i zaskakujących statystyk oraz przedstawia tzw. Efekt Krugera-Dunninga, w kontekście trywialności wypowiedzi osób nieposiadających wiedzy o ekologii. Wykład idealnie wkomponował się w tematykę Nocy Naukowców i pozwalał szerzej spojrzeć na otaczający nas świat.

Oprócz wykładów dotyczących stricte ekologii, dostępna były także niezwykle ciekawe filmy o fundamentach biochemii, np. pH, denaturacji i wysalaniu białek oraz efektowne doświadczenia chemiczne z dziedziny chemii luminescencyjnej. Dla każdego coś ciekawego!

Podsumowując, Noc Naukowców, jak co roku, miała na celu połączenie środowiska naukowców z całej Europy oraz osób zaciekawionych naukami humanistycznymi, przyrodniczymi, fizyczno-matematycznymi itd. W moje gusta wpasowały się najbardziej wykłady z dziedziny biologii i chemii. Przekazana na wykładach wiedza jest bardzo potrzebna, ponieważ temat globalnego ocieplenia jest jednym z wiodących problemów współczesnego świata i dotyczy nas wszystkich bez wyjątku. Wciąż jeszcze mamy szansę uchronić naszą planetę przed trwałymi skutkami nadmiernej ingerencji człowieka w przyrodę.

Wiktoria Ślachcińska    kl. 3b LO


4 dodatkowe języki obce do wyboru

wybierz język hiszpański, niemiecki, francuski lub rosyjski. Skorzystaj z dodatkowych zajęć i naucz się rysować w programie AutoCAD lub poznaj łacinę. 

W naszym liceum zostaniesz przygotowany do międzynarodowego egzaminu z języka angielskiego na poziomie B2. W ramach zajęć dodatkowych zapewniamy  przygotowanie do egzaminu oraz  przeprowadzenie egzaminu na miejscu. Nie wymaga to dodatkowych opłat, zajęcia odbywają się w ramach czesnego. Uczniów obowiązuje jedynie opłata za egzamin Cambridge English Qualifications.


Czytaj więcej...
School Learning


 • 5 x j. angielski

  Akademickie Liceum Milenium na każdym profilu prowadzi zajęcia z języka angielskiego 5 razy w tygodniu, aby nasi uczniowie mieli szansę na bardzo dobre zdanie matury. Dokładamy wszelskich starań, aby nasi absolwenci opuszczali mury szkoły z poziomem B2.

 • U nas nikt ich nie potrzebuje

  Dzięki zwiększonej liczbie godzin lekcyjnych uczniowie pracują więcej w szkole i nie muszą chodzić na dodatkowe lekcje - korepetycje.

 • Więcej czasu dla ucznia

  Lekcje prowdzone w małych grupach dają komfort uczniom jak i nauczycielom. Pedagog może poświęcić więcej czasu na wytłumaczenie zadanienia w mniej licznej klasie

 • Więcej nauki w szkole - mniej w domu

  Dzięki zwiększonej liczbie godzin i pracy w mniejszych klasach uczniowie przerabiają więcej materiału w szkole a mniej w domu.


90

uczniów


34

nauczycieli

Szkoła z pasją

Odkrywaj

Odkrywaj to co Ciebie interesuje w najlepszych dydaktycznych warunkach
Odkrywaj

Ucz się

Przygotuj się dobrze do matury, poznawaj języki obce, naucz się programować
Ucz się

Zwyciężaj

Z nami dostaniesz się na wymarzone studia w kraju i zagranicą
Zwyciężaj

Our school goals

Archiwum Liceum

Chcesz poznać historię Akademickiego Liceum Milenium? Sprawdź nasze archiwum, znajdziesz tam wszystko co się działo w latach 2016-2019.

Archiwum

Zadzwoń

61 4245007