PROFILE LICEUM - WYBIERZ SWÓJ 

Relacja z Polarnej Nocy Biologów 2021

W styczniu 2021 roku miałam okazję pierwszy raz uczestniczyć w Nocy Biologów, której organizatorem był m.in. Uniwersytet Warszawski. To niesamowite wydarzenie przeszło do historii, nie tylko jako dziesiąta, jubileuszowa Noc Biologów, ale też dlatego, że zostało przeprowadzone całkowicie w formie zdalnej. A skąd nazwa „Polarna Noc Biologów”? Polarne noce to zjawisko, kiedy zmrok zapada na więcej niż całą dobę, czasami nawet i miesiące. Zazwyczaj Noc Biologów trwała jeden dzień, teraz stała się Polarną Nocą Biologów, rozciągniętą aż na 10 dni – od 8 do 17 stycznia!

          Pierwsze, inauguracyjne spotkania odbyły się 8 stycznia i już na samym starcie internetowa widownia została wciągnięta w wir interesujących wykładów. Starzenie komórek jajowych, przedstawienie barwników roślinnych oraz debata klimatyczna, to tematy przewodnie, które szczególnie przykuły moją uwagę i pozwoliły uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań. Przez  kolejne dni odbywały się spotkania na żywo oraz udostępniane były filmy na platformie YouTube.

          Chciałabym wspomnieć ze szczególnym zafascynowaniem o sobocie 9 stycznia, bowiem odbyła się wtedy Noc Człowieka i Medycyny. Cztery wykłady o bardzo różnorodnej tematyce umiliły mi popołudnie.

          Jeden z nich dotyczył mikrobiomu w ciele człowieka. Przechodząc od narządu ludzkiego o największej powierzchni - skóry - do samego układu pokarmowego, zagłębialiśmy się w tajemnice naszych wiernych towarzyszy – bakterii.   Dr hab. Adrianna Raczkowska opowiadała o kolonizacji ciała dziecka przez mikroorganizmy już od momentu porodu. Streptococcus, Haemophilus, Fusobacterium i wiele innych, to bakterie, które zamieszkują na przykład jamę ustną człowieka. W żołądkach znacznej części osób na świecie, bytuje m.in. bakteria Helicobacter pylori, jednak przełyk, żołądek i dwunastnica są miejscami najmniej obleganymi przez mikroorganizmy. Tarczą ochronną układu moczowo-płciowego są bakterie i grzyby. Bardzo mnie to zaintrygowało.

Kolejny dzień został poświęcony roślinom. Wpływ światła UV na wygląd kwiatów pokazał, że w ultrafiolecie płatki korony przybierają kompletnie inne barwy niż w widmie światła widzialnego. Kwiat staje się swego rodzaju celem, zachęcającym np. pszczoły do zebrania nektaru. Co więcej, ma to wpływ na roznoszenie pyłku kwiatowego. Omówiono także problem absorbowania, odbijania i emitowania światła przez chlorofil a.

          Ktoś może zapytać „Ale jak to? Chlorofil emituje światło?”. Tak!  To zjawisko nazywane jest  fluorescencją i dotyczy emisji czerwonych fal świetlnych. Nie jesteśmy w stanie tego dostrzec ludzkim okiem, lecz z pomocą przychodzi nam światło UV. Efekty można ujrzeć na zdjęciu powyżej.

          Oprócz przytoczonych przeze mnie przykładów, odbyło się jeszcze wiele ciekawych prelekcji z polskimi uczonymi. Uchyliłam tylko rąbek tego, co mogliśmy zobaczyć na wydarzeniu jakim jest Noc Biologów. Niemniej  jednak, protisty, fotosynteza, enzymy oraz szczepionka na COVID-19 to kolejne przykłady poruszonych zagadnień.

          Z perspektywy uczennicy liceum, zetknięcie się z naukowym światem Nocy Biologów było czymś niezwykle rozwijającym i motywującym do dalszej pracy i poszerzania swoich horyzontów. Mam ogromną nadzieję, że podczas XI Nocy Biologów uda się spotkać wszystkim chętnym i wspólnie pogłębiać wiedzę o bajkowym świecie biologii.      

Relację przygotowała Wiktoria Ślachcińska z klasy 2a

   

         

 

 

 

 

 

 

Wiktoria Ślachcińska  kl. 2a lo


dodatkowe języki obce do wyboru

wybierz język: hiszpański, niemiecki, francuski lub rosyjski. Skorzystaj z dodatkowych zajęć i naucz się rysować w programie AutoCAD lub poznaj łacinę. 

W naszym liceum zostaniesz przygotowany do międzynarodowego egzaminu z języka angielskiego na poziomie B2. Od roku szkolnego 2024/2025 uruchomiliśmy dodatkowy profil lingwistyczny. Wybierając go uczeń ma możliwość wyboru pomiędzy rozszerzeniem z hiszpańskiego lub niemieckiego. 

 
Czytaj więcej...
School Learning


  • Licea Gniezno - Wyniki matur 2024

    UKolejny rok z rzędu (od 2020) nasi uczniowie mogę się pochwalić 100% zdawalnością na maturze - to Wasz wielki sukces!

  • Dobre liceum z rozszerzonym j. angielskim

    Akademickie Liceum Milenium na każdym profilu prowadzi zajęcia z języka angielskiego 5 razy w tygodniu, aby nasi uczniowie mieli szansę na bardzo dobre zdanie matury. Dokładamy wszelskich starań, aby nasi absolwenci opuszczali mury szkoły z poziomem B2.

  • Niepubliczne liceum

    Lekcje prowdzone w małych grupach dają komfort uczniom jak i nauczycielom. Pedagog może poświęcić więcej czasu na wytłumaczenie zadanienia w mniej licznej klasie

  • Trwają zapisy do nowo otwartej klasy dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w liceum

    Liceum Milenium w Gnieźnie od nowego roku szkolnego 2025/2026 otworzy nową grupę dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi m.in. w spektrum autyzmu, oferując dedykowane zajęcia zgodne z ich potrzebami rozwojowymi. Nowo otwarta klasa to unikalne miejsce stworzone z myślą o wsparciu młodzieży m.in z Zespołem Aspergera, łączące nowoczesne metody nauczania z indywidualnym podejściem do potrzeb uczniów. Czytaj więcej o klasie...

Zadzwoń

61 4245007